Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Бенчев за цените на горивата след приемането на еврото: Закръгляне няма да има, ако има, ще е в наш ущърб
Автор: Екип Ruse24.bg 11:17 / 03.06.2025Коментари (1)955
© NOVA NEWS
Цените на горивата остават стабилни, смяната на валутата няма да доведе до поскъпване. Биогоривата са бъдещето, това заяви  Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.  

Цените на горивата: без резки промени

Бенчев обясни, че на фона на стабилността на международните пазари, цените на горивата в България в момента отбелязват леко понижение – около 1%. Това се изразява в намаление от "стотинка-две“ за бензина и дизела. На световните борси петролът се движи около 63–65 долара за барел.

"Очакваме застой на тези нива. Няма фактори, които да водят до рязко повишение или понижение“, подчерта пред NOVA NEWS Бенчев.

С оглед на очакванията България да получи положителен конвергентен доклад за влизане в еврозоната, Бенчев увери, че смяната на валутата няма да доведе до поскъпване на горивата:

"Каквито са цените в левове, такива ще бъдат и в евро. Ако има промени, те ще са свързани единствено с международния пазар на суров петрол, не с приемането на еврото.“

Двойното обявяване на цените – в лева и евро – ще започне около месец след окончателното решение на Еврогрупата. Това се очаква в края на юли или началото на август.

"Закръгляне няма да има. Или ако има, ще е в наш ущърб, не в ущърб на клиента“, категоричен бе той.

Технически предизвикателства и адаптация

По отношение на адаптацията на касовите апарати, Бенчев съобщи, че се работи активно по техническата съвместимост:

"Процесът не е лек, но вече работим по Наредба 18. Няма да има спънки.“

Той уточни, че цените на таблата (т.нар. тотеми) на бензиностанциите ще останат само в една валута, поради технически ограничения. Двойното обявяване ще е достъпно на касовите бележки и колонките за зареждане.

"Обиколка на Европа“ с нулеви емисии: биогоривата излизат на преден план

Бенчев обяви старта на европейска инициатива за насърчаване на възобновяеми и синтетични горива – "Обиколката на Европа“, която ще се състои на 13 юни от 10:30 до 12:30 ч. на площад "Александър Батенберг“ в София.

"Искаме да покажем, че енергийният преход няма да се случи само с електромобили. Съществуват алтернативи – био- и синтетични горива с нулеви емисии, които могат да се използват в съществуващите двигатели,“ каза Бенчев.

На събитието ще бъдат демонстрирани автомобили и камиони, работещи с такива горива, като целта е да се повиши информираността за алтернативните възможности за устойчив транспорт.

Биогоривата в България: път с потенциал, но и с предизвикателства

Според Бенчев у нас има двама сериозни производители на биогорива, но цените все още са сравнително високи – с около 30–40% над конвенционалните горива. Той призова държавата да стимулира използването на такива горива, например чрез временно намаление на акциза:

"Държавата няма задължение към това, но ще бъде принудена да действа в тази посока, защото само с електрически камиони няма как да се справим“, предупреди експертът.

Още по темата: общо новини по темата: 1045
13.06.2025 »
13.06.2025 »
13.06.2025 »
13.06.2025 »
13.06.2025 »
13.06.2025 »
предишна страница [ 1/175 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Добре де..., навсякъде където има ЕВРО цената на бензина е 1.70 - 1.90 евро литър.....тук сега е 2.20 ,което е 1.12 евро ......след като станем една ДЪРЖАВА..., ха-ха....,не ли редно и тук да стане толкова...????....а като знаем,че всичко в България се вдига от ток и бензин....,мани мани какво ни чака....ТОВА КОЕТО Е РЕДНО ДА СТАВА ВСЕ ПАК...... КАТО ИЗКЛЮЧИМ ЗАПЛАТИТЕ И ПЕНСИИ..... ХА-ХА.....ЧАКАМ С НЕТЪРПЕНИЕ (ДАНО НЕ СТАНЕ).....
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Конфликт Израел-Газа
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Млад мъж почина в психиатрия във Варна
Първа лига сезон 2025/26
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: