Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Д-р Борислава Крушева: Уртикарията може да е проява на проблем с щитовидната жлеза
Автор: ИА Фокус 15:09 / 27.05.2025Коментари (0)286
©
Д-р Борислава Крушева, Клиника по алергология към Александровска болница, която е единствената от този тип у нас, в която се лекуват всички остри и хронични алергични болести, в интервю за предаването "Здравето на фокус" на Радио "Фокус"

С настъпването на пролетта и лятото природата разцъфтява, но уви, за много хора този сезон носи здравословни предизвикателства. Поленовите алергии стават все по-чести, особено в градска среда, а уртикарията или позната още като "копривна треска“, може да се прояви внезапно и да наруши сериозно качеството на живот. Това е тема, която правим по молба на наши слушатели. 

Д-р Крушева, как да се ориентираме кога става въпрос за алергия, кога за друго дерматологично или имунологично състояние? 

Трябва да ви кажа, че пациентите много добре се ориентират, когато подозират алергия и доста често много правилно ни намират първо нас - алерголозите, преди да се обърнат към дерматолозите. В интерес на истината нашите специалности си поделят общи заболявания и ние често контактуваме с дерматолози, и не само, и с други специалисти, като пулмолози, уши, нос, гърло специалисти. Така че сме една специалност, която осъществява интердисциплинарен контакт с други дисциплини. Ние нямаме собствен орган и реално основата на нашите заболявания е имунната система. 

Така че да, пациентите ни намират много често, когато оплакванията им са свързани с горни дихателни пътища, с носа, очите в пролетния сезон. Когато имат ринитни и конюнктивитни оплаквания, затруднения в дишането или обриви, първо се свързват с нас. Ако има нужда, ние ги консултираме и с други специалисти. 

Понеже започнахме с това, че сме в сезона на поленовите алергии, какви са най-честите симптоми на този тип алергия? 

Да, абсолютно сме в пика на сезонните алергии, и то в пика на цъфтеж на тревите и житните култури. Така че в момента сме изключително натоварени от гледна точка на пациенти, които са с такива оплаквания от страна на горни и долни дихателни пътища. Оплакванията са основно свързани с очна симптоматика - зачервяване на очите, сърбеж, сълзене, отоци по клепачите. От страна на носа пациентите имат сърбеж, пристъпно кихане, водниста секреция, запушване на носа. В общи линии тези симптоми причиняват усещане, че пациентът е болен, че е с някаква настинка. Те и така се чувстват, неразположени са в тези дни и е възможно част от пациентите да имат прояви на така наречената сезонна или поленова астма, която е свързана с оплаквания в белите дробове - стягане, свиране в гърдите, нощни събуждания и затруднено издишване. 

Може ли всички тези симптоми да се объркат с инфекциозно заболяване или все пак са лесно разпознаваеми? 

Абсолютно могат да се объркат с инфекциозно заболяване и често пациентът казва: да, разболявам се, настивам, хванал съм някакъв вирус. Но разликата е, че нашите болести не протичат с повишена температура, с някакви болки в мускули и в ставите, каквито често срещаме при инфекциозните заболявания. Пациентите са като цяло здрави, но контактът с алергена предизвиква симптоматика от съответно засегнатите области. 

Това, което е широко разпространено сред нас  лаиците, които не сме професионалисти, е, че цъфтежът на тополите предизвиква такива реакции. Има ли и друга група растения, които са причина за подобна симптоматика?  

Абсолютно. Широко разпространено е схващането, че цъфтежът на тополите или по-скоро т. нар. "пухчета“ летят във въздуха и предизвикват алергия. Това съвсем не е така. Пухчетата на тополите могат да предизвикват и респективно дразнене в областта на лигавиците на горните и долните дихателни пътища, т.е. чисто механично дразнене, но не е алергична реакция. Полените от цъфтежа на тополите са тези, които могат да предизвикват проблем в месеците март-април - ранна пролет.  

Това, което ми се иска да споменем, е, че обикновено поленовият сезон стартира с цъфтежа на семейство брезови, в което се включват бреза, леска, елша, букови, върбови, тополи. Това е голямо семейство, което предизвиква доста сериозни оплаквания у нашите пациенти в горните и долни дихателни пътища. Имали сме години, в които при цъфтежа на брезите, имахме изключително много нови, новоизявени поленови бронхиални асми, в месеците март и април, когато е пикът на цъфтеж на това семейство.

Следва май и юни, когато са тревите и житните, и късно лято- ранна есен е цъфтежът на т.нар. "плевели", като амброзия, обикновен пелин, живовляк, лобода и т.н. Те са в края на лятото и в самото начало на ранната есен. 

Става дома за общо около 6-7 месеца, но много зависи от това какви са метеорологичните условия. Сега имаме сравнително хладна пролет и  пациентите не са с много тежки оплаквания, защото валежите не позволяват поленовите алергии да се проявят в целият си блясък. Ежедневните валежи пречат на полените да се разпространяват, те падат ниско долу и така са по-малко проблемни за нашите пациенти.

Чувала съм, че децата могат да израснат даден вид алергия, организмът изгражда имунитет към това, което предизвиква алергия. Как обаче се обяснява фактът, че човек, който до 50 -годишна възраст никога не е имал алергия, тя изведнъж се проявява? 

Да, абсолютно сте прави. Ние го виждаме всеки ден. Даже днес имах пациент, който след 40-годишна възраст за първи път от миналата година има прояви на поленова алергия, което в предишни години не беше толкова често срещано, но напоследък е все по-често. Аз си го обяснявам до голяма степен със замърсеността на околната среда, с мръсния въздух и с недобрата обстановка, в която живеем. Принципно имунната система е така организирана, че с напредване на възрастта отслабва. Прави впечатление, че последните години има немалко пациенти на 40 и на 50 години , при които се появяват поленови алергии и не само поленови алергии. 

Един пациент може да разбере, че има някакъв вид алергия, но трудно да се ориентира от какво точно е провокирана тя. Лесно ли е за медицината да  направи разграничение какъв точно тип е алергията? 

И затова сме ние, алерголозите,  които правим съответните тествания - с кожно-алергична проба, изследване на специфични имуноглобулини в кръвта, т.е. с кръвен тест. Ние се ориентираме сравнително лесно, чувайки оплакванията на пациента, и в голям процент от случаите сме почти сигурни какво би излязло на база на тези оплаквания. 

За съжаление понякога пациентът има т.н. полиалергия, когато има изяви на алергични реакции към различни алергени. В тези случай оплакванията се припокриват и е трудно да диференцираме не само клинично, но и с проведените проби невинаги можем да направим разграничение. Все пак има начини, включително използването на молекулярна диагностика, за да видим точната сенсибилизация на пациента.

Освен това имаме възможност да направим и назални провокационни проби със съответни алергени, за да видим на какво реагира пациентът. Така че стига пациентът да се насочи към алерголог, т.е. да не губи време с други специалисти, идвайки при нас той ще получи отговор към какво конкретно реагира, към какво е чувствителен и какво трябва да бъде лечението. 

Разбира се, освен поленови алергии, има и много други видове, свързани с храната, която консумираме, или пък с някакви препарати от бита. Ясно ли е за специалиста кога става дума за поленова, за хранителна или за друг вид алергия?

Така е, би трябвало да ни стане ясно, за да можем адекватно да помогнем на пациента. Хранителната алергия по принцип е характерна за детската възраст. Това е нещото, с което алерголозите, ориентирани предимно към работа с деца, се срещат много често.  С възрастта хранителната алергия доста отслабва.  

Обикновено се проявява с обривна симптоматика, със стомашно-чревни оплаквани от страна на детето.

Срещата с различни битови препарати, контактът с различни измивни и перилни средства, особено контактът с кожата, обикновено дава различни прояви на контактен дерматит. Контактът с метал, с различни химически субстанции, консерванти, които използваме в бита,  също имат конкретни проявления върху кожата на пациента и начини, с които ги доказваме и съответно лекуваме. 

Точно тук може би е мястото на въпроса какви са възможностите за лечение и контрол – медикаменти, имунотерапия или се комбинират и двете? 

Ако говорим за сенсибилизация и алергия към различни хелаторни алергени, в това число с прояви на алергичен ринит, бронхиална астма, целогодишен алерген с микрокърлежите в домашен прах или сезонен алерген с тревите, житните, плевелите, това, което стои като възможност за терапия, са антихистаминовите препарати или кортикостероидните препарати, приложени в засегнатата област - носа или инхалаторно в белия дроб.

Реално истинското лечение на тези алергии е с т.нар. имунотерапия или алерген-специфична имунотерапия, която е патогенетичното лечение за тези състояния, защото ние правим толерантен нашия пациент към конкретния алерген, към който той имачувствителност, така че да може контактът с него да не причинява съответните оплаквания. 

Тази терапия продължава целогодишно или само в сезона на алергията, ако става дума за поленова? 

Ако става дума за поленова алергия и пациентът е алергичен към, да кажем, тревен полен -  тази терапия стартира обикновено в началото на годината, продължава 4 месеца преди поленовия сезон и 2 месеца в поленовия сезон. Прави пауза за 6 месеца и продължава следващата година по същия начин от следващия януари. Тази терапия продължава обикновено между 3 и 5 години, като аз лично практикувам 4-годишна имунотерапия. Смятам, че това е златната среда и времето, което е достатъчно пациентът да изгради тази толерантност.

От друга страна, ако се говори за целогодишна алергия, т.е. причинена от микрокърлежи в домашен прах, те са също един от основните причинители на алергичен ринит и бронхиална асма с целогодишни оплаквания, там вече имунотерапията е целогодишна, т.е. 3 до 5 години или 4 години. Това означава ежедневен прием на подезична имунотерапия с капки под езика, таблетки под езика или може да бъде подкожна имунотерапия с инжекции. Режимът на приложение избираме съвместно с пациента, с неговите предпочитания, с неговите възможности. 

Да пременим към въпроса, който поставиха нашите слушатели. Той е свързан с т.нар. "копривна треска". Какво представлява този вид заболяване? Какви са основните форми? 

Да, т.нар. "копривна треска" или уртикария, както ние я наричаме, е заболяване, което протича с появата на обрив като жарено от коприва или ухапано от комар, който може да бъде или самостоятелно, или в съчетание с отоци по меките тъкани, често в областта на клепачите, устните, може да отече едната устна, горна, долна, може да отекат и двете устни. Така че това е състояние, което може да бъде само с обриви или в съчетание с обриви и отоци.

Разграничаваме т.нар. остра уртикария, при която пациентът има оплаквания в рамките на до 6 седмици, и хронична уртикария или така наречената спонтанна уртикария, при която тези оплаквания продължават повече от 6 седмици. 

Кои са най-честите причини за появата?

Ние ги разграничаваме времево тези два вида уртикария – остра и хронична, но всъщност те са доста различни състояния. Споделят общи причинители като възможности, като етиологични фактори, но като протичане и като начин на лечение са доста различни. 

При острата уртикария една от най-честите причини, особено в детска възраст, са вирусните инфекции. На второ място са различни медикаменти. При възрастните е малко обърната ситуацията. Там по-често причина са медикаментите, на второ място са инфекциите. При децата причина може да бъде и храната като трети фактор, както и някои други, по-рядко срещани причини.

Почти всеки четвърти пациент в живота си веднъж ще се обрине и това ще бъде остра уртикария, но ще бъде еднократно. Това е нещо, което отшумява и повече не се повтаря. В този случай не се налагат някакви специфични изследвания и тествания. Обикновено нашите ръководства, които спазваме, за да диагностираме и лекуваме пациентите, казват, че при една остра уртикария не е необходимо да се прави каквото и да било.  

По друг начин стоят нещата с хроничната уртикария. Това е наистина страдание, бих го нарекла, за нашите пациенти, защото ние сме център за лечение на пациенти с тежка или трудно податлива на лечение хронична уртикария. От цяла България имаме пациенти, които търсят помощ. Това са пациенти, които получават само обриви или в съчетание с отоци, или в един малък процент от случаите, да кажем десетина процента, могат да получават периодично само оточни прояви.

Това е хронична болест за цял живот, така, както е артериалната хипертония и захарният диабет, т.е. това е болест за цял живот. Периодите са най-различни. В общи линии хроничната уртикария е много своенравно заболяване, което е неконтролируемо и непредвидимо като рецидиви и прояви. Пациентът може да има много чести епизоди тази година, а в следващите 3, 5, 10 години да няма нищо. Имали сме пациенти, които са били с 30-годишна ремисия и след 30 години тя се връща отново. 

Много модерно е напоследък да говорим за отражението на начина на хранене, начина на живот, дори психоемоционалното ни състояние върху общото физическо здраве. 

Всички тези неща могат ли да повлияят върху заболяването? 

Като причина начинът на хранене и изобщо диетите при хронична уртикария да кажем нямат отношение. Т.е. спазването на диета при хронична уртикария не се препоръчва. Имаме т.нар. "тригери“, т.е. те не са основните причини за хронична уртикария, но са провокиращи фактори. На първо място това е стресът, вирусните инфекции и приемът на нестероидни противовъзпалителни средства. Това са три тригериращи момента, които могат да обострят една хронична уртикария.

Често при хронична уртикария пациентите търсят причина във външни фактори – било то храна, било то използване на перилни препарати или някакви козметични средства. Склонни са да обвинят всичко в околната среда, но не и да допуснат, че причината за хроничната уртикария може да бъде самият организъм.  

Много често при хронична уртикария има асоциация с различни автоимунни заболявания, какъвто е  автоимунният тиреоидит. Един доста голям процент, особено при пациентите от женски пол, идват при нас с хронична уртикария, пък ние намираме проблем с щитовидната жлеза. Търсим и фокални инфекции, търсим наличието на бактерията Helicobacter pylori, която се свърза с хронични гастрити. Наличието на тази бактерия при пациент с хронична спонтанна уртикария налага изчистването на организма от Helicobacter pylori . 

Имаме панел от изследвания, които препоръчваме да бъдат направени, т.е. цялостно да огледаме нещата, да потърсим причина, да видим какво се случва, дали има някакъв провокиращ момент, който може да се отстрани. В една част от случаите може и да не намерим нищо конкретно. 

Сезонните алергии и уртикарията могат да бъдат сериозно предизвикателство и са, но с правилна диагностика, навременно лечение, добра информираност можем да ги държим под контрол и да живеем пълноценно. Така ми се иска да завършим този разговор. 

Абсолютно можем. Попадайки пациентът на правилното място при съответния специалист, има шанс да получи адекватно и абсолютно модерно лечение, защото смея да твърдя, че ние работим на европейско ниво, следейки абсолютно всичко, което излиза като новости. 

Единствено ми се иска да вметна, че пациентите с хронична уртикария са в някаква степен ощетени в България, защото на първо място не се поема, не се реимбурсира от Касата тяхното лечение с антихистаминови препарати, които понякога са за доста продължителен период от време, а и не са евтини. И на второ място, Здравната каса не покрива лечението на тези пациенти, които са с тежка уртикария, не им покрива т.нар. "биологична терапия", която в момента е доста скъпа и която дава възможности на пациентите, страдащи от тежка уртикария, да се справят със състоянието. 

Ето това също е една от целите на този разговор – да алармираме, да напомним, да информираме. Не зависи от нас, но пък можем да дадем гласност на проблема. Благодаря ви, д-р Крушева, за разговора. 

И аз благодаря. 

Росица АНГЕЛОВА   






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Изграждането на АМ "Тракия"
Рокади в ДПС
51-ото Народно събрание
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: