Д-р Росица Паунова е част от новото поколение български учени, които променят правилата в медицината. Тя е първият изследовател у нас, който прилага изкуствен интелект в психиатрията с една ясна цел - диагнозите да станат по-обективни, по-точни и по-справедливи за пациентите.
Д-р Паунова е лауреат на националната програма "За жените в науката“ и е сред избраните в престижната класация на списание Forbes "30 под 30“ за 2025 г. в категория "Наука, технологии и здравеопазване“.
В работата си д-р Паунова използва алгоритми на изкуствения интелект, за да открива ранни мозъчни модели, свързани с тежки психични разстройства – подход с потенциал да промени начина, по който се поставят диагнози и се избира терапия.
Освен с активна изследователска дейност, д-р Паунова се занимава и с преподавателска дейност - тя обучава студенти по психиатрия и медицинска психология.
Автор и съавтор е на десетки научни публикации, които вече се цитират от изследователи по света. Така поставя българската психиатрична наука на международната карта.
"Изкуственият интелект ни помага изключително много, тъй като начинът, по който е изграден и оперират тези машини, има доста теории, че нашият мозък работи по абсолютно същия начин. Ние използваме една система отвън, която имитира начина на работа на мозъка – като софтуер. Благодарение на изкуствения интелект ние можем да разберем какво всъщност се случва в мозъка, защото нямаме абсолютно никаква обективна информация и обратна връзка за това има ли някакъв проблем“, каза Росица Паунова, предаде bTV.
"Къде се крие нормата между патология и болест е ключовият въпрос, на който всички ние се опитваме да намерим отговор с развитието с невронауката, което за България е съвсем в началото си. Опитваме се да поставим първите стъпки и да установим някаква норма“, каза тя.
"Стремежът да запомняме информация закърнява. С тези кратки видеа, с които сме свикнали да получаваме информация, ние не можем да си задържим вниманието по-дълго време върху определен обект. Това еволюционно намалява целия процес“, посочи още Росица Паунова.
Д-р Паунова: Благодарение на изкуствения интелект можем да разберем какво се случва в мозъка
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |
Записи, снимки и нови скандални разкрития: Какво ново научихме за...
21:57 / 09.02.2026
Бъдете внимателни! Силният снеговалеж на АМ "Тракия" продължава
21:19 / 09.02.2026
Майката на загиналия Николай Златков: Това, че е имало голямо бой...
21:15 / 09.02.2026
Проф. Антоанета Христова: Андрей Гюров е максимално отдалечен от ...
21:19 / 09.02.2026
Бащата на загиналия 15-годишен Александър: Не съм си променил мне...
21:15 / 09.02.2026
Слави Трифонов за случая "Петрохан'': ПП-ДБ носят отговорност за ...
19:13 / 09.02.2026
Актуални теми
Зареждане ...

20:32 / 18.01.2026
1711






Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.