Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Електрическите скутери подлежат на регистрация, водачите им трябва да притежават шофьорска книжка
Автор: Екип Ruse24.bg 12:00 / 24.06.2024Коментари (0)926
© Plovdiv24.bg
По пътищата и уличната мрежа се наблюдава нарастване броя на електрическите превозни средства, в това число и на двуколесните, като мотопеди и индивидуалните електрически превозни средства (известни повече като скутери и електрически тротинетки). В тази връзка "Пътна полиция“ напомня на собствениците и водачите им, че част от тези превозни средства (ПС) подлежат на задължителна регистрация. Освен това се изисква водачите им да притежават съответната категория свидетелство за управление на МПС (шофьорска книжка).

Как да разбера дали превозното ми средство подлежи на задължителна регистрация?

За всяко едно превозно средство, в това число и на електрическите мотопеди (т. нар. скутери), производителят задължително издава сертификат за съответствие с одобрен тип. В него е посочена категорията на самото превозно средство. Ако тя е L1e-A, ПС не подлежи на регистрация в звеното "Пътна полиция“, но за всички останали превозни средства от категориите от L1e-В до L7, регистрацията е задължителна.

Допълнителна ориентация може да даде мощността на двигателя. Не се регистрират само онези ПС, чиято работна мощност на електродвигателя е по-малка или равна на 1000 вата, във всички останали случаи превозното средство трябва да се регистрира в "Пътна полиция“.

Законът за движението по пътищата задължава всеки един водач по отворените за обществено ползване пътища да управлява регистрирано превозно средство (чл. 140, ал. 1). Неспазването на този текст кореспондира с Наказателния кодекс, който указва, че се наказва водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред (чл. 345, ал. 2). Наказанието е лишаване от свобода до една година или с глоба от 500 до 1000 лв.

Трябва ли ми шофьорска книжка, за да управлявам електрически мотопед (скутер)?

Законът за движението по пътищата (ЗДвП) задължава всяко пътно ПС, което участва в движението по отворените за обществено ползване пътища, да се управлява от правоспособен водач (водач, притежаващ свидетелство за управление на моторно превозно средство, валидно за категорията, към която спада управляваното от него ПС) (чл. 150 и чл. 150а от ЗДвП).

Нека водачите не се заблуждават от външния вид на тези машини, а да се интересуват повече и да знаят, че за управлението им се изисква СУМПС (шофьорска книжка). Ако ПС е от категориите L1 – L2, то следва водачът му да притежава свидетелство за категория M, а ако ПС е от категория L3, се изисква водачът му да притежава такова за категория А.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Лято 2024
Избори в САЩ
50-ото Народно събрание
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Пожари 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: