Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Къде е мястото на хората с разстройство на половото развитие в спорта?
Автор: Екип Ruse24.bg 19:04 / 07.05.2025Коментари (0)244
© Getty Images
В продължение на години спортният свят води полемика по въпроса: как да бъде гарантирана честността в състезанията, без да бъдат дискриминирани спортисти с вариации в половото развитие. За първи път обаче, думата относно участието на състезатели с разстройство на половото развитие (DSD) в женската категория  получават самите спортисти – тези, които всекидневно се съревновават на най-високо ниво и са пряко засегнати от политиките на спортните федерации.

В проучване, публикувано в European Journal of Sport Science, са анкетирани 147 елитни и световнокласни състезателки от национално и международно ниво, включително настоящи и бивши олимпийски атлети. Спортистите са помолени да изразят мнението си относно допустимостта и мястото на DSD атлетите в женските състезания. Резултатите говорят ясно – мнозинството от анкетираните (67.2%) определят като неетично изискването атлетите с DSD да се подлагат на медикаментозно лечение, само за да се вместят в съществуващите критерии за участие.

Също така, значителна част от спортистите считат, че настоящото отношение към DSD атлетите е несправедливо, като едва 8.2% смятат, че тези състезатели получават нужното уважение и равнопоставеност. Над 82% от анкетираните са категорични, че спортните федерации могат и трябва да направят повече, за да гарантират по-инклузивна и етична среда.

Въпреки че повечето спортисти не подкрепят създаването на отделна категория за DSD атлети – особено в спортове с прецизност, където 69.5% са против идеята – мненията варират в зависимост от спортния контекст. Атлетите от олимпийски-признати, но все още неолимпийски спортове, проявяват по-високо ниво на приемане и толерантност в сравнение с тези от официални олимпийски дисциплини, особено в спортове, в които физическата сила е ключов фактор (61.1% срещу 20%).

Интересна разлика се забелязва и между активни и пенсионирани спортисти – настоящите състезатели демонстрират по-критичен поглед към участието на DSD атлети в женската категория, докато пенсионираните проявяват по-голяма склонност към инклузивност.

Това проучване е първото в световен мащаб, което систематично изследва мнението на висококвалифицирани спортисти по толкова чувствителна тема. То предоставя ценни прозрения за реалните нагласи и опасения на състезателите, които досега често оставаха извън официалния дебат.

Изследователите подчертават, че гласът на спортистите трябва да бъде ключов фактор при изработването и преразглеждането на политиките, свързани с допустимостта на DSD атлетите. В комбинация с научните данни, техните позиции могат да помогнат за формирането на балансирани, етични и устойчиви решения, които съчетава̀т честност в съревнованието с човечност и уважение към различията.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Конклав за избор на нов папа
България в еврозоната
Предметът "Добродетели и религии" в училище
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Индия и Пакистан
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: