Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Милен Керемедчиев: Ако досега имахме Европейски съюз, управяван от администрацията на Европа, сега ще видим по-скоро съвкупност от силни лидери, обединени от общи политики
Автор: Цоня Събчева 22:04 / 03.06.2025Коментари (0)913
© Фокус
Ако досега имахме Европейски съюз, който се управляваше от Европейската комисия, т.е. от администрацията на Европа, сега ще видим по-скоро съвкупност от силни лидери, които са обединени от общи политики и общи интереси за запазване на европейската и икономическа и военна мощ, но по всички положения ще защитават и националните си интереси. Т.е. националните интереси трябва да съвпадат с общоевропейските, което всъщност с една страна звучи сложно, но не е чак толкова трудно постижимо. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му става ясно, че той свмята, че европейският проект ще остане актуален и активен.

"За момента не виждаме нито една от страниците, които критикуват европейските политики или устройството на Европейския съюз да обели дума за излизане от Европейския съюз. Точно обратното, виждаме Великобритания, която след Брекзит наистина научи своят горчив урок, как в момента прави огромни стъпки за по-близко сътрудничество с европейските страни, в това число и в сферата на отбраната, в сферата на икономиката, на миграцията и т.н. Така че по-скоро тук виждаме връщане, в това число повлияно и от изборите в САЩ, връщане на Европа на личностите, т.е. на Европа на лидерите", добави още.

Според него изборите в Полша са още един пример, че консервативните вълни надделяват.

"В Полша, разбира се има и тази специфика и тази особеност, че виждаме много близките резултати между двамата. Тук говорим наистина в рамките на процент, процент и половина различия между гласувалите за двамата кандидати, което показва, че всъщност полското общество е много дълбоко разделено относно бъдещето на страната си, но пак от друга страна, има и типично специфични за страната аспекти, които позволиха Навроцки да спечели изборите", коментира.

"А това всъщност е и подкрепата, която той получи от партията на Качински "Право и справедливост“ за неговата кандидатура. Трябва да отбележим, че за последните 10 години Полша под ръководството на партията на Качински и "Право и справедливост“ се разви с много бързи темпове. Рязко се подобри състоянието на страната, влязоха много чуждестранни инвестиции, беше подобрено състоянието на армията, бяха направени огромни покупки на модерно въоръжение, сигурността относно мигрантските потоци беше също взета под контрол", обясни той.

"Трябва да си спомням по какъв начин всъщност Полша подсигури своята граница с Беларус, тя в момента действително е непробиваема. Т.е. поляците си спомнят последните 10 години какво направи правителството на Качински и определят това позитивно", добави той.

"Вишеградската четворка, която в крайна сметка има много силно влияние върху европейските процеси. В тази четворка в крайна сметка се определи и като втори център за влияние в Европа. Но колкото и да има единно виждане между полските националистите, унгарските и словашките, за това как, по какъв начин Европа да възприема приемането на мигранти, тяхното обработване на техните документи, съответно екстрадицията им колкото може по-бързо, сигурните граници, тук има единомислие", каза Керемедчиве.

"За реформата в Европейския съюз също има единомислие между тях. Но що се касае войната в Украйна, тук има огромно разминаване между това каква политика води Полша и политиката на Орбан и Фицо. Защото Полша и след тези избори ще продължава да бъде действително изключително силен, твърд и надежден партньор на НАТО. Отношението със САЩ ще бъде още по-близко", добави Милен Керемедчиев.

"Вие видяхте, че всъщност Навроцки спечели изборите с подобен слоган, какъвто спечели и Доналд Тръмп: "Полша първа, поляците първи“, която кореспондира с начинът, по който и Тръмп адресира своите избиратели. Така че да, от една страна ще има много силен втори център на влияние на /…/ на европейските страни на процесите, които води Европейската комисия, и двигателят, който е Германия, Франция и Италия. Но от друга страна, що се касае до сигурността на европейския континент, тук Полша ще продължава да игра изключително важна роля и ще продължава да бъде една от малкото страни, които да бъдат в авангарда на много силната и яростна даже понякога политика на Европа срещу Русия и нейната агресия в Украйна", обясни той

С настъпването на националния консерватизъм се променят предизвикателствата пред европейските институции и пред самия Европейски съюз, потвърждава Керемедчиев.

"В последните пет години всички социални проучвания показват, че основните притеснения на европейските граждани това е сигурността. 60% от европейците казват, че най-много се притесняват за своята сигурност и за сигурността на своите семейства. Дали това е финансова сигурност, дали това е сигурността от мигрантските потоци, дали това е сигурността от водената война на границата на Европа или това може да е комбинация от всички тези притеснения. Но в всички положения политици в Европа, които пренебрегнат това мнозинство от европейците, които истинно се притесняват за своята сигурност, ще продължават да получават същите наказания, наказателни вотове на изборите, каквито видяхме и в Нидерландия, и в Австрия, в Германия, в Румъния, които до последния момент видяхме, че имаше напрежение в избора на президент сега в Полша", заяви той.

"Този консерватизъм не трябва да бъде пренебрегнат. И даже и по-либерални лидери да печелят изборите в някои от страните членки на Европейския съюз, те много бързо ще започнат и вече започват да използват риториката на консервативните партии, за да могат по този начин да разширят сферата на своето влияние. И видяхме и след изборите в Германия, че новия канцлер Мерц категорично продължава да поддържа желанието и политиката на страната си за много твърда позиция спрямо мигранти и мигрантският въпрос. Така че в всички положения тази вълна в Европа, независимо дали ще доведе директно консерватори на власт или ще доведе либерали, които да използват риториката на консерваторите, за да се задържат на власт, при всички положения тази вълна все повече залива Европа", добави той.

Още по темата: общо новини по темата: 3
02.06.2025 »
02.06.2025 »
02.06.2025 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
Лято 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Пребиха жестоко легенда на популярен български клуб
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: