Министерството на културата официално даде предписания за въвеждането на система за предварителна проверка за уреждане на авторските и сродните им права при финансиране с публични средства на културни събития с музика, включително по Националния план за възстановяване и устойчивост. Контролът по спазването на изискванията на Закона за авторското право и сродните му права е в компетентността на Министерството на културата, което по силата на своите правомощия отговаря за прилагането на нормативната уредба в областта на авторското право и за защитата на правата на творците при публичното използване на техни произведения.
Решението за тези мерки са резултатите от извършена проверка по сигнал на МУЗИКАУТОР и потвърждение, че поставеният проблем е реален – макар разходите за авторски права да са допустими за финансиране и са част от проекто-бюджета на кандидата, до момента не съществува ефективен механизъм за проследяване дали те действително се уреждат преди началото на изпълнение на проектното предложение.
МУЗИКАУТОР напомня, че многократно е сигнализирало Министерството на културата, Национален фонд "Култура“, общинските администрации, Агенцията за държавна финансова инспекция и други компетентни институции за системното неспазване на изискванията на закона. Въпреки това и до днес в България масово се организират концерти, фестивали и други събития с музика без необходимия лиценз и без уредени права на авторите.
Предписанията на Министерството на културата представляват важен институционален сигнал и реална възможност за промяна. Те създават предпоставки за по-ясни правила, по-голяма отговорност при разходването на публични средства и развитие на културния сектор в съответствие с действащата нормативна уредба и с уважение към труда на творците.
"Това е стъпка в правилната посока. Очакваме последващи конкретни действия, които да гарантират, че културните проекти, финансирани с обществени средства, ще бъдат реализирани законосъобразно и в защита на авторите,“ заяви Иван Димитров, изпълнителен директор на МУЗИКАУТОР.
Съгласно Закона за авторското право и сродните му права, публичното използване на музика е допустимо единствено след писменото и предварително уреждане на правата. Задълженията в тази връзка са както на организаторите на събитията, така и на собствениците на терените и залите, в които те се провеждат, които носят отговорност да не допускат използване на музикални произведения без необходимото разрешение.
Министерството на културата се зае със защита на авторските права в музиката
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |
Румен Радев: Напуснах президентската институция, за да отговоря н...
22:04 / 15.02.2026
Майката на Николай Златков: Ивайло Калушев има завещание, знам ка...
19:11 / 15.02.2026
Имотен експерт: Ако някой реши да купува жилище сега, разликата с...
19:11 / 15.02.2026
Бойко Борисов: С Делян Добрев не сме имали разногласия
18:05 / 15.02.2026
Новите водещи на сутрешния блок на bTV: Ние се сравняваме с нас и...
18:04 / 15.02.2026
Майката на Калушев: Синът ми говореше за смъртта и искаше да не с...
17:12 / 15.02.2026
Актуални теми
Зареждане ...

13:16 / 05.02.2026
1132





Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.