Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Началникът на Клиниката по нервни болести на ВМА: Цигарата – бавен удар по мозъка и паметта
Автор: Цвети Христова 15:45 / 28.05.2025Коментари (0)565
©
Тютюнопушенето остава водеща предотвратима причина за редица тежки заболявания. По повод Световния ден без тютюнев дим медици от ВМА подготвиха серия от публикации с цел повече информираност и подкрепа към отказа от вредния навик.

В целия свят, независимо от бързоразвиващите се технологии, тютюнът все още остава един от най-разпространените стимуланти, водещи до привикване и зависимост. Димът, генериран при изгарянето му е токсична смес от около химикала, от които са токсични, а около са канцерогенни. Изследователите предполагат, че тютюневите токсини (включително винилхлорид-рисков фактор за рак на мозъка, циановодород и арсен) могат да са свързани с намаляване на обема на мозъчния паренхим.

Тютюнопушенето оказва отрицателно въздействие върху развитието на нервните структури, невротрансмисията и когнитивните функции, казва доц. Стефка Мантарова, началник на Клиника по нервни болести на ВМА.

Известно е, че тютюнопушенето е важен, но за съжаление трудно контролиращ се рисков фактор за мозъчносъдови заболявания, деменция, множествена склероза и нарушения на съня.

- Мозъчно-съдови заболявания

- Деменция

- Множествена склероза (МС)

- Нарушения на съня

Пушачите са по-предразположени за развитието на сънна апнея, нарушено дишане по време на сън, безсъние и лошо качество на съня. Последните са рискови фактори за много хронични заболявания като затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания, диабет и депресия.

По-чести при пушачите са и парасомниите, бруксизма и синдрома на неспокойни крака. Със сигурност спирането на тютюнопушенето е превантивен механизъм за предпазване от някои неврологични заболявания, а неговото отказване след вече появило се неврологично страдание би донесло само положителни ефекти по отношение на възстановяването и хода на болестта.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Войната в Украйна
България в еврозоната
Денят на Ботев
51-ото Народно събрание
Мис Силикон сътвори безумие на АМ "Тракия"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: