Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
ОСП след 2020 – къде сме ние?
Автор: Екип на Ruse24.bg 14:46 / 22.06.2017Коментари (0)287
©
Малко преди крайният срок за попълването на въпросника за публично национално обсъждане на темата за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020, да си припомним какво искат другите държави-членки (презентации). Срокът за попълване на въпросника е удължен до 7-ми юли 2017г.
 
 
По време на първия от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“, който се проведе в Пловдив на 18 май тази година, Австрия, Естония, Италия и Нидерландия представиха своите позиции за бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС.
 
Същото направи, при това за първи път, и най-голямата и влиятелна фермерска организация в ЕС – Copa-Cogeca, която е и партньор в дебатите. По-долу може да видите някои основни моменти от представените позиции и да ги използвате като отправна точка при попълването на Въпросника за публично национално обсъждане на ОСП след 2020. Срокът за това е удължен до 7-ми юли 2017 г. 
 
„Вече имаме много получени отговори на въпросника от различни заинтересовани страни, които имат отношение към тази изключително актуална и сериозна тема. Радваме се, че това ще ни позволи един по-всеобхватен поглед и ще можем да анализираме и обобщим различните гледни точки.
 
До сега в България никога не е правено нещо толкова публично и прозрачно. Разчитаме на по-голяма активност от страна на браншовите организации, които би следвало да са моторът на тази инициатива“, заяви Николай Вълканов от ИнтелиАгро във връзка с въпросника. 
 
Австрия – консервативна и зелена
В Австрия доминира разбирането, че директните плащания са важен инструмент за подкрепа на фермерите, който се е доказал във времето и за управление на рисковете.
 


 
За нея от особено значение е продължаването на подкрепата на практики, благоприятстващи околната среда и климата, както и на районите с природни и други ограничения, които заемат основен дял (близо 80%) от територията на страната. Възможностите за национално съфинансиране според тях трябва да се запазят на сегашните нива.
 
Необходимо е да се обезпечи достатъчен ресурс за обществени услуги, които фермерите да предоставят, като опазване на околната среда, природните ресурси и климата, както и по-високи изисквания за хуманно отношение към животните. Те поставят фокус върху производството на висококачествени продукти и предлагат въвеждането на нови подходи за контролиране на производството в трудни пазарни ситуации.
 
Естония е настроена реформаторски
Естония е интересен пример на нова страна членка, която търси умерена, но твърда реформа в посока уеднаквяване възможностите пред всички фермери в Общността.
 
Тя настоява за хармонизиране на директната подкрепа между отделните държави-членки и премахване на историческия подход при определяне на директните плащания. Също така е за ограничаване националното съфинансиране и увеличаване дела на Втори стълб.
Склонна е да защитава ограничена обвързана подкрепа за сектори в риск. Част от директните плащания според тях следва да се насочат към инструменти за управление на рисковете. Зелените мерки би трябвало да са въпрос на програмиране с дългосрочни задължения за опазване на околната среда. Важна част от позицията на страната е отварянето на пазарите на трети страни за продукти от ЕС.
 
По отношение на Втори стълб (РСР) в Естония се счита, че той трябва да води до по-слаба зависимост от подкрепа и да дава възможност за реакция при кризи. Да съдържа задължителни инструменти за управление на риска.
 
Подкрепата за инвестиции трябва да става по-скоро чрез финансови инструменти – напр. покриване на лихви по кредити, с изключение на мерките за опазване на околната среда, иновации и преструктуриране. РСР трябва да съдържа активни мерки за публични услуги (като например запазване на биоразнообразието).
 
Нидерландия с революционен подход
Нидерландия изненада с революционен подход към ОСП, която според кралството би трябвало постепенно да се превърне в Обща политика по земеделието и храните.
 


 
Новата политика трябва да адресира въпросите на общественото здраве и да осигурява производството на здравословна храна по устойчив начин. Вземайки предвид, че стабилните предприятия трябва да могат да реализират пазарен доход без постоянна подкрепа, холандците предлагат директните плащания да се преработят в механизми за управление на риска и подпомагане при катастрофични събития.
 
Директната подкрепа на доходите следва да се ограничи до определен размер на регионално ниво и да се обвърже с практики, благоприятстващи околната среда (екосистеми, биоразнообразие, опазване на почвите, водите и въздуха, ограничаване на въглеродните емисии).
 
Copa и Cogeca - без резки движения
Представителят на двете най-важни браншови организации в ЕС – фермерската и на кооперативите, упълномощен да представи за първи път публично позицията на Copa-Cogeca за ОСП след 2020 именно в България, не изненада с посланията си.
 


 
Copa и Cogeca остават бастион на еволюционния, а не революционен подход към ОСП и същевременно прокрадват идеи за допълнителни преференции за земеделците. Според тях сегашните схеми и мерки трябва да бъдат усъвършенствани и опростени.
Те защитават позицията, че необвързаните с производството директни плащания осигуряват стабилност, сигурност и подобряват ликвидността, независимо от размера и формата на управление на стопанството.
 
Обвързаната подкрепа може да се обмисли само при ясни и ограничени условия (най-вече за животновъдство в райони, където други мерки не са ефективни). Управлението на риска следва да бъде допълнителен, а не задължителен инструмент, който да защитава фермерите от икономически, климатични и др. неблагоприятни явления.
 
В допълнение към инвестиционната подкрепа във Втори стълб от Copa-Cogeca искат да се подсигури ролята на Европейската инвестиционна банка като  посредник в достъпа до кредитиране на сектора. Изрично се подчертава нуждата преговорите по регулаторната рамка на Базел 3,5 да не повлияват на достъпа до и цената на кредита за селското стопанство. Иска се също специфична и по-висока подкрепа за стартиращи млади фермери.
 
 
© 2017 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!

 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Бюджет 2024
Парламентарни избори 2024
Изграждане на Национална детска болница в София
Мигрантски натиск към България
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: