Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
В жегите: При хората с ниско кръвно място за грешка няма – препоръките на лекарите
Автор: Десислава Томева 13:17 / 05.06.2025Коментари (0)1166
©
Промените във времето оказват пряко влияние върху стабилността на кръвното налягане и засягат еднакво хората с високо и с ниско налягане. Колебанията в температурата, влажността и атмосферното налягане активират физиологични механизми в организма, които регулират тонуса на съдовете и сърдечната функция. Когато навън застудее, стените на артериите се стесняват, а сърцето се налага да работи по-усилено, за да поддържа нужния приток на кръв към органите, което често води до повишаване на стойностите при хипертоници. Обратният ефект настъпва при горещо време – съдовете се разширяват и кръвното може драстично да спадне, особено при предразположените към хипотония, което води до отпадналост, замайване и намалена работоспособност.

Атмосферното налягане също играе централна роля в тези процеси. При резки понижения на барометричния натиск често се наблюдава спад на кръвното налягане, което се проявява с главоболие, усещане за тежест в главата, дори с риск от припадък. Високата влажност в комбинация с бурните фронтове натоварва сърдечносъдовата система, тъй като тялото се стреми да запази оптимален воден и температурен баланс. Пациентите, които са метеозависими, обикновено изпитват най-силни колебания през преходните сезони – от есен към зима и от пролет към лято, когато атмосферните условия се редуват неспокойно.

Най-уязвими остават хората над 65-годишна възраст и онези със съпътстващи сърдечносъдови заболявания. При тях промените в кръвното са най-изразени и изискват сериозно внимание към адаптацията на лечението. Кардиолозите препоръчват тези пациенти да измерват налягането си поне по два пъти на ден – веднъж сутрин и веднъж вечер – като особено важно това става при настъпване на екстремни температурни или атмосферни състояния. Системното наблюдение позволява при нужда бърза корекция на терапията и намаляване на рисковете от усложнения.

Според препоръките на д-р Симона Иванова от Аджибадем Сити Клиник е задължително стриктно да се спазва предписаният медикаментозен режим, защото дори едно закъснение или пропуск при приема може да доведе до нежелани рязания в стойностите на кръвното. При засилено усещане за тежест в гърдите или необичайно високи стойности на налягането незабавно се търси консултация с кардиолог, тъй като своевременната реакция може да предотврати сериозни усложнения. Важна е и промяната в начина на живот – редовни кардио упражнения, адаптирани към атмосферните условия, и контролирана диета, богата на плодове, зеленчуци и риба.

При хората с ниско кръвно място за грешка няма. От ключово значение е константната хидратация, пише "Фокус". В горещите дни по-леките, но честите порции вода или електролитни напитки предотвратяват острата дехидратация и съпътстващото я рязко понижение на налягането. Често срещана грешка е пренебрегването на лека солена храна – малки количества сол, дозирани според хранителните препоръки, помагат на тялото да задържа необходимия обем кръв. Допълнителният прием на кафе или черен чай може да даде временен, но съществен тласък в критични моменти. Лекарите насъветват хората с хипотония да стават постепенно от леглото и да избягват резки движения, тъй като те могат да провокират ортостатични спадове. В най-тежките случаи компресионните чорапи също оказват подкрепа на венозната система и стабилизират кръвообращението.

Когато влажността се вдигне рязко или при магнитни бури, всички пациенти със сърдечносъдови проблеми трябва да ограничат физическата си активност и да осигурят достатъчно време за почивка. Адекватният сън, минимум осем часа, е част от превантивната стратегия. Пътуванията с влак и самолет при неблагоприятни метеорологични условия носят допълнителен стрес върху съдовата система, така че е добре да се избягват при възможност. При хипертониците алкохолът и излишните въглехидрати са табу, защото засилват колебанията в налягането и могат да предизвикат неочаквани кризи.

Не на последно място, воденето на дневник с измервания – записване на дата, час, стойности, атмосферни условия и съпътстващи обстоятелства (сън, хранене, медикаменти) – дава възможност на лекарите да извършат прецизен анализ и при нужда да адаптират терапията. Със системен контрол и ясна комуникация с медицински специалисти всеки пациент може да минимизира рисковете, породени от метеорологичните аномалии.

Ядрото на проблема се крие в разбирането на самите механизми – при студоустойчивите реакции настъпва вазоконстрикция, а при топлинните – вазодилатация; при спад в атмосферното налягане и при висока влажност действието е кумулативно. Затова ключът към по-спокоен живот, дори когато природата “бушува", е превенцията: редовни медицински прегледи, контрол на стреса, адаптиране на ежедневието към сезонните особености, разумен прием на течности и сол, както и стриктно следване на лекарските предписания. Така всеки може да преодолее метенозависимостта и да превърне всяка “буря" в спокойно плаване.

Още по темата: общо новини по темата: 137
16.06.2025 »
16.06.2025 »
16.06.2025 »
16.06.2025 »
16.06.2025 »
16.06.2025 »
предишна страница [ 1/23 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: