Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Законовите разпоредби при временна работа
Автор: Десислава Томева 14:21 / 12.03.2024Коментари (0)1200
© Blagoevgrad24.bg
Предприятието, което осигурява временна работа (ПОВР), е регулирано в Кодекса на труда през 2011 г., като неговите права и задължения се различават значително от тези на посредника по наемане на работа. ПОВР е лице, сключващо трудов договор с работник или служител, поради което при него има възникване на трудовото правоотношение. Отношенията с работника или служителя продължават да се развиват през целия период на съществуването на трудовото правоотношение, като всеки един притежава самостоятелни права и задължения.

Какви са основните ангажименти и правила за предприятията, които осигуряват временна работа спрямо законовите изисквания, отговаря д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право и основател на платформата mywork.bg.

Съгласно легалната дефиниция на ПОВР, това предприятие задължително трябва да е търговец. За придобиване на това качество предприятието следва да е регистрирано в търговския регистър, или юридическото лице да отговаря на изрично определените условия.

Регистрацията за извършване на дейност като ПОВР се извършва в Агенция по заетостта след подаване на определен образец, придружен с описаните в закона документи. Регистрацията се извършва след издаване на удостоверение за регистрация от министъра на труда и социалната политика или упълномощено от него лице. Регистрацията на ПОВР е за срок от 5 години, след което тя трябва да се поднови.

Разликата между процедурите по регистрация е основно в изискванията към лицата. Например за ПОВР се изисква документ за застраховка или банкова гаранция в размер на двеста хиляди лева, която цели защита на работниците и служителите, встъпили в трудови правоотношения с предприятието, при евентуалната му ликвидация. Такова изискване няма спрямо посредника, поради обстоятелството, че това лице няма задължения към работниците и служителите след сключването на трудов договор между тях и работодателя. От друга страна обаче, за посредника има изискване за представяне на документи, удостоверяващи определено образование или трудов стаж, каквито не се изискват за регистрация на ПОВР.

Отнемането на регистрацията на ПОВР е свързано с прекратяване на трудовите правоотношения на работниците и служителите, изпратени на работа в предприятия ползватели.

Възникването на правоотношението между ПОВР и работника или служителя става чрез подписването на трудов договор по правилата на Кодекса на труда. От този момент възниква трудово правоотношение между лицата, което се прекратява по общите правила, уредени в закона, което означава, че възникването на правоотношението между страните възниква едва след като възникне трудово правоотношение.

Правоотношението между ПОВР и предприятията ползватели също се урежда в специални разпоредби в закона. Договорът между ПОВР и предприятие ползвател, се изпълнява през цялото време, докато е на работа изпратеният работник или служител.

Справка:

чл. 107р Кодекс на труда

в § 1, т. 17 от Допълнителните разпоредби на Кодекс на труда






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Природни стихии
Преброяване на населението 2021 година
Парламентарни избори 2024
Екоактивисти и протести
Изграждане на Национална детска болница в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: