 © | Бивши и настоящи ученици от СОУПНЕ"Фридрих Шилер": | виж още | |
На 12 май 2012 г. в София се проведе финала на второто национално състезание по правопис на английски език (Bulgarian National English Spelling Bee). В оспорваната надпревара за титлата "Spelling Bee шампион за 2012 г." взеха участие най-добрите 20 състезатели, класирани от първия и втория етап на състезанието сред 4500 участници.Състезателите бяха научили всички 600 думи от списъка за подготовка, въпреки че той им бе предоставен само седмица преди финала. След двучасова надпревара и само няколко отпаднали състезатели на организаторите се наложи да прибегнат до думи, за които участниците не се бяха подготвили предварително, за да могат да излъчат победител. Въпреки това финалистите продължиха да спелуват уверено още няколко кръга, преди непознатите думи на английски да ги затруднят.
Победител и Spelling Bee шампион на България за 2012 година стана дванадесетгодишният Румен Стефанов Димитров от СОУПНЕ "Фридрих Шилер", гр. Русе. "Въобще не съм очаквал и дори не съм мечтал да спечеля състезанието", сподели с купа в ръка победителят. Изненадан е от самия себе си, защото в училище учи разширено немски език, а английският му е втори западен. На седмица отделя общо по 7 часа за английски - 4 в училище и 3 на курс, който посещава всяка събота, но и гледа много американски филми. Освен немски и английски, Румен би искал да говори и японски. Победителят се зарадва много на подаръка, който получи за доброто си представяне - киндъл (електронен четец). Решен е бързо да разучи как се работи с него и да си чете книги за програмиране, които го вълнуват в момента. Освен тях харесва фентъзи и приключенски истории като "Край Рио де ла Плата" на Карл Май.
Официални гости на събитието бяха Карл Форцхаймър, съпредседател на Съвета на директорите на Фондация "Америка за България", Франк Бауер, президент на Фондация "Америка за България" и Майкъл Херингтън, директор на Корпус на мира в България. Те връчиха трофеи, сертификати, MP3 плейъри и книги на английски език на всички финалисти. Голямата награда за участниците във финала и техните преподаватели по английски ще бъде едноседмичен летен езиков лагер през месец юли.
Второто национално състезание по правопис на английски език (Bulgarian National English Spelling Bee) се организира от Център за приобщаващо образование и Корпус на мира в България с подкрепата на Фондация "Америка за България" и под патронажа на Министерство на образованието, младежта и науката и Американското посолство. Целта на състезанието е да повиши знанието и запали любовта на учениците към английския език, като се учи по забавен и нетрадиционен начин.
В трите етапа на състезанието за 2012 г. се състезаваха над 4500 ученика на възраст между 9-14 години от 200 училища от цялата страна. Първият - училищен етап - се проведе от 23 до 30 март. Училищните победители продължиха надпреварата във втория етап, който се състоя на 28 април и включи регионални квалификации в градовете София, Пловдив, Велико Търново, Варна, Враца, Благоевград, Смолян, Хасково, Бургас и Разград. Регионалните победители премериха сили за първото място в състезанието на 12 май в гр. София.
Spelling Bee е традиционно американско състезание, в което състезателите спелуват (от англ. spelling)- произнасят буква по буква различни думи на английски език. Състезанието се провежда за първи път в САЩ през 1925 г. Интересът към него нараства с всяка изминала година. През 2011 г. над 11 милиона американски ученици са взели участие. Освен в САЩ състезания по правопис се провеждат и в много други страни по света.
В България състезането се проведе за първи път през 2011 г. по идея на доброволци от Корпуса на мира и в чест на 50-та годишнина от основаването и 20 години от работата на организацията в България. В първото национално състезание Spelling Bee взеха участие над 1000 ученика от 60 училища в 50 населени места в страната. Победител и първи Spelling Bee шампион стана тринадесетгодишният Александър Емил Александров от СОУ "Д-р Петър Берон", гр. Костинброд. Голямата награда му беше връчена от американския посланик Н.П. Джеймс Уорлик. |