Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Изненадващи стратегии, които животните използват, за да оцелеят през зимата
Автор: ИА Фокус 15:39 / 29.11.2024Коментари (0)494
©
Докато ние можем просто да облечем пуловер или да увеличим отоплителните уреди, дивите животни трябва да имат стратегии, за да оцелеят през зимните месеци.

Вземете паяците. Много видове паяци преминават през зимата, като се заравят в почвата, под листа или вътре в трупи.

"Разликата в температурата между замръзнала повърхност със снежна или ледена покривка и едва няколко сантиметра под нея често е изненадваща“, казва поведенческият еколог Джордж Уетц, експерт по паяци в Университета в Синсинати, Охайо. "Много паяци и насекоми са активни в тази "подземна“ среда, която понякога е с няколко градуса над точката на замръзване.“

Тъй като паяците са ектотерми и не произвеждат телесна топлина, техният метаболизъм се забавя, когато температурата спадне.

"Въпреки това, не е необичайно да видите паяци и насекоми активни в топлите зимни дни“, казва Уетц.

Много паяци, които плетат паяжини, увиват яйцата си с множество слоеве копринена изолация, за да ги предпазят през зимата. Яйцата на черно-жълтите градински паяци например се излюпват през есента, така че младите паяци се събират в яйчната торбичка, където презимуват, за да излязат масово през пролетта.

Някои паяци също имат тайно оръжие: през хладните есенни нощи те произвеждат специални съединения, подобни на антифриз, които предотвратяват образуването на ледени кристали в тялото им, казва Уетц.

Костенурките изпадат в летаргия - и дишат - под вода

Костенурките са бавни през всеки сезон, но когато зимата наближи, те наистина намаляват активността си.

Някои видове, като костенурките Terrapene carolina carolina, просто се заравят в почвата, свиват се в черупките си и преминават в период, наречен летаргия, по време на който оцеляват като изгарят мастните си резерви.

Петнистите блатни костенурки (Chrysemys picta) прекарват зимата потопени на дъното на водоем, което ги предпазва от замръзване, дори ако повърхността се заледи.

Обикновено тези влечуги дишат въздух, но през зимата те са развили способността да поглъщат кислород от водата и да отделят въглероден диоксид в нея. "Когато ектотермите са студени, те не се нуждаят от много O2, така че това, което могат да поемат от водния стълб, обикновено е достатъчно, за да прекарат зимата“, казва Джаки Лицгъс, биолог от Laurentian University в Онтарио.

Костенурките обменят газове чрез специализирани кръвоносни съдове близо до повърхността на кожата, лигавицата на устата и дори клоаката - кухина, която също служи както за изхвърляне на отпадъци, така и за репродуктивен отвор.

Когато кислородът стане изключително оскъден, петнистите блатни костенурки и каймановите костенурки (Snapping Turtles) могат дори да влязат в метаболитен режим, който не изисква никакъв кислород. Това аеробно дишане води до опасно натрупване на млечна киселина, но костенурките могат да извлекат калций от черупките си, за да неутрализират натрупването на киселина.

​Медоносните пчели произвеждат топлина за всички

Когато температурите паднат, европейските медоносни пчели се прибират в кошерите си, където се струпват заедно, оставайки активни през дългите зимни месеци.

"Това е уникално, няма друго насекомо, което да презимува, като се топли“, казва Томас Сийли, биолог от Университета “Корнел" и автор на Piping Hot Bees & Boisterous Buzz-Runners: 20 Mysteries of Honey Bee Behavior Solved.

Пчелите работнички се събират около царицата, регулирайки числеността на групата, за да съответства на колебанията в температурата. Пчелите генерират топлина чрез изометрично свиване и отпускане на двата набора мускули, използвани за движение на крилата по време на полет. "Техният енергиен разход не работи за движение или за нещо друго, освен за генериране на топлина“, обяснява Сийли.

Мястото на царицата в центъра на рояка е най-топлото и удобно, но дори най-външните пчели не замръзват. Когато стане по-студено, те се притискат навътре, подобряват изолацията и уплътняват зоната, която трябва да се поддържа топла.

Стратегията зависи от месеците планиране. През летните месеци, богати на цветя, пчелите произвеждат и съхраняват 40 кг мед, за да поддържат кошера през зимата. Те също така избират мястото си за дом мъдро, насочвайки се към върха на кухина на дърво, за да създадат топла микросреда, пише nationalgeographic.bg.

Бурундуците изграждат бункер

Бурундуците са членове на семейството на катериците, но за разлика от техните роднини с пухкави опашки, няма да ги видите навън цяла зима. Нито пък спят зимен сън през целия сезон, както прави мармотът, преди да се появи, за да обяви пристигането на пролетта.

Вместо това тези малки бозайници се приютяват в изградените от тях сложни дупки, тунели и системи от камери, свързващи онези малки кухини, пълни с ядки, семена и друга складирана храна.

Източните бурундуци прекарват дни в състояние на вцепенение, през което сърдечната им честота пада от около 350 удара в минута до едноцифрени числа, а телесната им температура се понижава, за да се изравни с тази на околната среда в дупката. Но те се събуждат на всеки няколко дни, за да ядат и да използват определени тоалетни.

Прелетните птици се отправят към по-топъл климат

Много птици са мигриращи и се отправят на юг за зимата.

Bird Migration Explorer на National Audubon Society, организация с нестопанска цел, картографира годишните полети на повече от 450 вида птици в Северна Америка, пътуващи до по-топли места – и някои от тях са умопомрачителни.

Рубиненогушото колибри тежи колкото стотинка, но по пътя си към Централна Америка някои от тези птици прекосяват Мексиканския залив - 800 км - за един ден.

Така че, ако времето стане студено там, където се намирате, вдигнете наздравица за издръжливите животни, които се справят сами през най-трудните сезони.

Още по темата: общо новини по темата: 304
11.12.2024 »
11.12.2024 »
11.12.2024 »
11.12.2024 »
10.12.2024 »
10.12.2024 »
предишна страница [ 1/51 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Борба за влияние в Близкия Изток
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: