Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Защо твърде много работен чат може да доведе до прегаряне и как да го избегнем?
Автор: Екип Ruse24.bg 19:15 / 07.06.2024Коментари (0)1118
©
Защо твърде много работен чат може да доведе до прегаряне и как да използвате месинджър и други социални канали, за да увеличите производителността на работата, разказва психолог. Преди 20 години не можехме дори да си представим какво място ще заемат социалните мрежи в живота ни.

Светът като цяло и методите на социално взаимодействие в частност се променят лавинообразно. За един ден през мозъка ни преминава толкова огромно количество информация, което преди сто години не е съществувало дори за една година. В същото време нашата психика е доста консервативна, няма време да се промени и адаптира към бързия цифров прогрес.

Това създава големи психологически проблеми. Нашето съзнание е устроено по такъв начин, че можем едновременно да възприемаме от пет до девет типа информация - без напрежение. В противен случай нещо убягва на вниманието и се губи в паметта. Не можем да преработим прекомерната информация едновременно; мозъкът включва защитни функции и просто забравяме за някои. Но те продължават да висят на несъзнателно ниво, източвайки енергия и причинявайки подсъзнателно чувство на непълнота и неудовлетвореност от себе си.

Нуждата от бърза реакция и отговор, опитите да задържим вниманието върху няколко чатове и различни задачи едновременно, невъзможността да се откъснем от работа в свободното време - сериозно изчерпват ресурсите на нашата психика. За жалост, много от нас имат пет до десет работни часа, в които постоянно общуват с колеги, клиенти, подчинени и началници.

Взаимодействията са различни и навсякъде, трябва постоянно да наблюдавате новите съобщения, да отговаряте на тях своевременно и понякога да се занимавате с един и същ въпрос няколко пъти. И това е в допълнение към основната работа, която всички тези разговори трябва да улеснят. Човек може дори да не осъзнава причината за постоянната тревожност и напрежение, което в крайна сметка води до прегаряне.

Неврофизиологичен аспект:

Хроничният стрес, причинен от излишни работни общувания, действа не само на психологическо, но и на неврофизиологично ниво.

При този режим първо се произвежда хормонът адреналин. За да го "рециклирате“, трябва да отидете на разходка, джогинг или друга физическа активност. Но в действителност продължаваме да седим пред монитора , в офиса, на стола и да опитваме да откликнем на задачите, които ни зашиват от всякъде в работните отношения, като лавина.

Неизразходваният адреналин предизвиква гняв и раздразнение, тогава хормонът на стреса - кортизол се освобождава. Той се натрупва в кръвта ни, поддържайки напрегнато, възбудено състояние. Искаме да се отпуснем и да издишаме, но кортизолът не ни позволява. Образно казано, този хормон "оправя" напрежението и тревожността на физическо ниво.

Как да избегнем хроничния стрес от работните комуникации?

Как да ги използваме разумно - като инструмент, който улеснява работата, вместо да усложнява живота? Ще ви трябва съзнателно желание да промените работния си процес към по-добро и малко усилия, за да промените обичайните модели на мислене и поведение.

Съгласете се със себе си, че всяка работа отнема точно толкова време, колкото сте планирали за нея. За да направите това, създайте предварително ясен, но гъвкав работен график, като оставите около час в него за разрешаване на непредвидени проблеми.

Така психиката по-лесно ще превключи от работни задачи към предварително планирана почивка. Извършете задълбочен одит на чатовете в месинджърите. Без съжаление изтрийте тези, които не сте използвали дълго време. Ако изглежда, че чатът все още може да бъде полезен, запишете в графика си, че ще се върнете към него след седмица/месец и тогава вземете окончателно решение.

Определете периодите от време, в които проверявате работните чатове.

Например сутрин от 8:00 до 9:00 часа, следобед от 13:00 до 14:00 часа и вечер в края на работния ден от 17:00 до 18:00 часа. Това е чудесен начин за намаляване на безпокойството и напрежението.

В крайна сметка за нашата психика е по-лесно да се справи със задачите, когато има стабилен, предвидим график.

Говорете с колегите си. Първо, уведомете ги за вашия график и кога гледате работни чатове.

Второ, помислете заедно кои чатове могат да бъдат напълно изоставени, без да се компрометира продуктивността.

Организирайте вашите чатове в папки.

Отделете - най-важните и спешни, отделно оставете встрани - тези, които могат да почакат. По този начин няма да се удавите в безкрайна нишка от чатове, когато най-важните неща изчезват и се притеснявате, че сте пропуснали нещо ценно.

Помага условно да разделите вашите папки с работни чатове според принципа на светофара:

Зелено - няма да бъдете безпокоени в тези чатове, известията са деактивирани.

Жълто - периодично се нуждае от вашето внимание.

Red е чат, където можете да пишете само по най-важните въпроси, които изискват вашето лично участие. Тези стъпки не само ще освободят много време и ще намалят безпокойството.

Ще видите също как ще се увеличи продуктивността ви, колко по-малко ще има празно бърборене в чатовете и как ще се повиши ефективността ви при решаване на работни проблеми, пише zdrave.to.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: