Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Сеизмолог за земетресенията на Кримски полуостров
Автор: ИА Фокус 19:21 / 22.06.2023Коментари (0)277
©
В 05:42 сутринта в четвъртък на територията на Кримския полуостров е усетено земетресение. Епицентърът според Европейския център (над 170 станции, сред които две от България) е на 60 км южно от град Севастопол в черноморската акватория. Предварителното решение от кримските станции локализира епицентъра на 65-67 км югозападно от Севастопол.

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН) внася някои уточнения за региона на Кримския полуостров.

Земетресенията в региона на активност се генерират на неголяма дълбочина, в случая дълбочината е около 10 км. Магнитудът в Европейския център е определен на 4.6 (от 35 регистрации), в Геоложки проучвания на САЩ – 4.7, в Единната геофизична система на Руската академия – 5.1 (22 регистрации).

Земетресението е причинило интензивност на сътресенията в Севастопол (около половин милион жители в нормални условия) от IV-V до V степен по 12-степенната скáла, т.е. масово усещане. Въздействие е усетено в селищата по южното крайбрежие на полуострова и по горни етажи в Симферопол и Евпатория.

Територията на Крим е в границите на Алпо-Хималайския сеизмичен пояс. Тя се определя като земетръсно опасен регион – в района на полуострова се идентифицират около 200 земетресения годишно. Сред тях броят на усетени събития, обаче, е твърде малък – годишно на полуострова се отбелязват със “слабо усетено" едно до четири събития. Например, за последните 25 години в каталога на Руската академия са отбелязани само 21 усетени труса; това е причина посоченият период да се смята за време на относително сеизмично затишие.

Последната мощна земетръсна реализация в Крим е отбелязана през 1927 година. Това са черноморските земетресения на 26 юни (интензивност от VI степен по южното крайбрежие) и през нощта на 11 срещу 12 септември (максимална интензивност от VIII степен). И двете земетресения предизвикват цунамни вълни – първото с амплитуда 16 см в Ялта, 14 см в Евпатория, 8 см във Феодосия, второто, по-силното, съответно 53 см в Евпатория и 35 см в Ялта. Септемврийското земетресение с магнитуд 6.7 е отбелязано и по южното българско Черноморие. Вторият мощен трус и негови силни афтершокове – само за половин денонощие учени регистрират 27 силни труса – разрушават селища по южното крайбрежие от Алушта до Севастопол; в района на Ялта са повредени над 70% от постройките; големи са разрушенията и в Симферопол.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Бойни спортове
Парламентарни избори 2024
Поскъпване на хранителните продукти
Почина сливенският митрополит Иоаникий
Изчезна 12-годишно дете от Перник
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: