© | Днес в зала "Св. Георги" по време на редовно заседание на Областната комисия по образование, младежки дейности и спорт, областният управител Стефко Бурджиев върна предложението за държавен план-прием на Регионалния инспекторат по образование. Крайният срок за внасяне на проекта на РИО - Русе в Областна администрация е 12 ч. на 28 януари, тъй като следващото заседание на комисията е предвидено за 29-ти /вторник/.
Причините за решението, което бе гласувано с мнозинство от присъстващите членове на комисията, бяха несъответствието на мотивите на Комисията на инспектората с нейното предложение за план-прием на държавните и общински училища от областта, както и настояването на Областния управител план-приемът да се хармонизира с потребностите на бизнеса от кадри. По думите на Бурджиев това се прави с оглед окончателното приемане на решения от Областната комисия по заетост и последващото изпращане на плана до МОМН.
В рамките на днешния работен ден (до 17 ч.) Бурджиев изиска от инспектората да представи в Областна администрация и информация за предложенията на директорите на държавните и общински средни училища, в които се осъществява държавен план-прием за 2013/2014 г., както и информация за приема след 7-ми и 8-ми клас в общинските училища, в това число за профилираните и непрофилирани паралелки.
Областният управител настоя като неизменна част от горецитираната информация да бъдат включени и анализите, коментарите и позицията на инспектората, като освен в табличен вид, РИО следва да предложи и интерпретация на тенденциите, видни от таблиците.
В заседанието участваха заместник-областният управител на Русе Веско Маринов, заместник-кметът по хуманитарни дейности Иван Григоров, Кремена Калчева, представляваща Дирекция "Регионална служба по заетостта", и началникът на РИО на МОМН Димитър Райнов. Налице бе и необходимият кворум за провеждане на редовно заседание като от общо 37 на срещата присъстваха 34 членове на областната комисия.
В рамките на заседанието Калчева изнесе информация за потребностите на обществото от кадри от гледна точка на професионалните обучения извън системата на образованието. Според данните на дирекцията туризмът, шивашката индустрия и мебелното производство са сектори, които продължават да са търсени и от потенциалните кадри (ученици), и на пазара на труда. Съвсем различна обаче е ситуацията в области като металообработване, металургия, електротехника, текстил, облекло, хранително-вкусова индустрия и най-вече в сектор строителство, където осезаемо липсват кадри, но и желаещи за такива професионални направления по-скоро няма. |