Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Пенчо Милков и министър Иванов дадоха началото на 20-ото издание на Уикенд туризъм
Автор: Екип Ruse24.bg 15:45 / 15.05.2025Коментари (0)218
© Facebook
На сцената пред Съдебната палата днес бе дадено началото на 20-ото издание на Туристическото изложение "Уикенд туризъм“ и 17-ия Фестивал на туристическите забавления и анимации. Кметът Пенчо Милков и министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Иванов откриха тридневния форум, който се утвърди като най-значимото туристическо изложение в Дунавския регион. Събитията се организират от Община Русе и ОП "Русе Арт“ в партньорство с Министерството на туризма и с подкрепата на Италианския културен институт и тази година акцентът е поставен върху средиземноморската държава.

"Нека този форум е повод да отворим сърцата си към новото, към гостите, към света. Пожелавам нa всички русенци, гости на града и изложители дните пред нас бъдат изпълнени с открития, срещи и преживявания, които ще разказваме дълго. Защото туризмът е емоция, a днес Русе е столица на тази емоция“, каза кметът. Той изрази своята специална благодарност към организаторите на форума, които за поредна година доказват, че няма невъзможни неща.

  От своя страна министър Иванов заяви, че изложението и неговите съпътстващи събития утвърждават Русе като важен културен и туристически център – място, отредено му още от миналото. "Стратегическото положение на крайдунавския град и региона като входна врата на България, река Дунав и природните забележителности от години привличат хиляди туристи от целия свят, които пазят своето посещение на Русе в сърцата си. Форуми като днешния са един прекрасен пример как единството на общинската и централната власт, местният бизнес и неправителственият сектор могат да дадат прекрасни резултати“, каза Иван Иванов.

На откриването присъстваха заместник-кметовете на община Русе Златомира Стефанова, Енчо Енчев, Димитър Недев и Борислав Рачев. Официални гости бяха областният управител Драгомир Драганов, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, Н. Пр. Арун Кумар Саху – посланик на Индия в България, Йонел Мускалу - заместник-кмет на община Гюргево, и Мария Маца - директор на Италианския културен институт.

Свои изпълнения представи Нели Петкова от Държавна опера Русе. Хумористичният етюд "Новини през времето" бе пресъздаден от младите актьори от Театралния клас по актьорско майсторство при НУИ "Проф. Веселин Стоянов" с ръководител Евгения Явашева. Международният артист Катя Тошева омагьоса присъстващите със своя танц Одиси - стил, произхождащ от Източна Индия, наследник на едни от най-старите традиционни танцово-театрални изкуства.

На изложението участват 48 общини и туроператори с щандове, които отвеждат посетителите на пътешествие из България и чужбина. Повече от 160 майстори занаятчии ще вдъхнат живот на българските традиции пред очите на гостите – от тъкачество и грънчарство до дърворезба и изработка на накити.

Първият ден на туристическия форум продължава с демонстрации и представяния на традиционни занаяти  до 19 ч. в Градската градина, на площад "Свобода“ и на ларгото пред Операта. До 18 ч. ще се проведат атракции като "Шах за деца“ и "Ретро фото“, които ще предложат през трите дни на изложението на малки и големи възможност за забавление и снимки с тематични реквизити. От 13 до 19 ч. ще бъде представен гастрономическият модул "Италианска кухня за всички“, в рамките на който посетителите ще могат да дегустират различни специалитети от италианската кулинарна традиция. Русенци и гостите на града ще могат да разгледат и тридневната фото изложба "Въздух, земя, вода и огън“, посветена на вулканите в Италия, която ще бъде разположена около шадравана пред Община Русе. От 17:30 ч. ще започне концерт на Джуниър Бенд от Велико Търново, а от 18 до 19 ч. програмата ще продължи с изпълнение на Биг Бенд Русе.

Кулминацията на вечерта ще бъде концертът "Poetic Trio“ от 19 ч. в малката зала на Доходното здание. Музикално-поетичният проект събира Габриела Хаджикостова – вокал и художествено слово (Унгария), Николай Иванов ОМ – клавишни, китара и композиции (България) и Мохамед Азима – ударни, китара и вокал (Египет), които ще представят програма на границата между музика, текст и импровизация. Триото ще представи свои изпълнения и в петък в Доходното здание, но от 18 ч.

Подробна програма на туристическото изложение вижте тук.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
България и Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Предметът "Добродетели и религии" в училище
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: