 © Строителство градът |  | Валери Андреев е супервайзър на проекта "Индустриален парк Русе".
Г-н Андреев, как започна проектът?- Началото на проекта е 2004 г., когато ние преценихме, че съществува необходимост от територия, която да бъде подходяща за реализация на инвестиции на зелено. Дори към настоящия момент тези места в България не са много. Това е една територия, върху която общината има ангажимент за изграждане на инфраструктурата, а инвеститорите се концентрират върху реализиране на собствените си проекти. За да се получи добрият резултат при нашия проект, принос имат много хора както на местно ниво - общинска, областна администрация, така и представителите на централната власт в лицето на министерството на икономиката и Министерството на регионалното развитие и благоустройството и, разбира се, работата ни с Българската агенция за инвестиции. Моделът, който ползвахме, не е новаторски - той се прилага както в европейски страни, така и в други динамично развиващи се икономики по света. Разликата се състои в това, че инициативата в държави като САЩ обикновено идва от частни предприемачи, а в Европа по-често местните власти са водещи и само в някои от случаи реализират намеренията си в партньорство с частния бизнес. Необходимо е да отбележим, че условията, които се създават, са не само за чуждестранни компании, а и за българските фирми, които имат възможности и желание да реализират инвестиционни проекти.
Впечатляващи са мащабите на инфраструктурата. - Инфраструктурата, изградена в индустриалния парк, отговаря на всички международни изисквания. Това е не само наша оценка, а и констатация и на чуждестанни специалисти, които са запознати с нея. Водоснабдяване, канализация, електроснабдяване, газоснабдяване, оптичен кабел и всичко това осигурено до границата на терените - може да се каже, че това е мечтата на всеки инвеститор. При нас тя може да се осъществи.
На какво се дължи успехът ви?
- Смятам, че не сме открили някаква специална рецепта. Може би по-добре прилагаме това, което е общоизвестно - добронамереност, добро отношение, предоставяне на информация своевременно, желание и стремеж да се подпомогне инвеститорът. Само по този начин той може да бъде убеден, че мястото, което ние му предлагаме, е най-доброто за неговата инвестиция. Може да се каже, че част от формулата на успеха е написана и от хората преди нас. Пристанището, мостът на река Дунав и цялата инфраструктура, от която ние в момента се ползваме, е изградена от предходните поколения. Не на последно място е изключителното географско положение, на което се намира Русе.
Какви според вас са перспективите за развитие на "Индустриален парк Русе" и зоните в съседство?
- В момента ние сме в началната фаза на реализация на проектите в индустриалния парк. Очакваме в следващите 3 до 5 години да бъдат реализирани всички заявени инвеститорски намерения. Това, което ще се случи, несъмнено ще окаже положително влияние върху икономическата среда в Русе и региона.
Процесът на изграждане на тези нови и модерни предприятия е добра школа за всички. Това е и една възможност можещи и знаещи български специалисти да реализират своя потенциал в световни компании, без да напускат страната. Това е и начин да се накарат младите хора да останат да работят в България за нашата икономика.
Ще бъде погрешно да си мислим, че инвестиционният интерес към България ще продължава в един голям прозорец от време. Практиката и опитът от случващото се в Полша, Чехия и Унгария доказва, че той е в рамките на пет до осем години. Може би нашата страна достигна върховата си точка като привлекателна инвестиционна дестинация през миналата година. Потенциални инвеститори, които ни посещават в последно време, вече поглеждат и към страни като Македония, Украйна и др. И това е доказателство за промяна на тенденцията. Ние сме радостни, че Русе успя да се утвърди като подходящо място за реализиране на инвестиции в точното време и по правилния начин.
Източник: в."Строителство градът" |