Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Възможностите на Аграрно-индустриалния факултет на Русенския университет бяха представени на Съвместната българо-румънска земеделска работна група
Автор: Екип Ruse24.bg 12:24 / 03.04.2025Коментари (0)997
©
Възможностите за обучение и провеждане на авангардни научни изследвания в Аграрно-индустриалния факултет към Русенския университет "Ангел Кънчев“ бяха представени днес в рамите на заседание на Съвместната българо-румънската земеделска комисия. Домакин на срещата, която беше водена от заместник областния управител Георги Георгиев, беше ректорът на висшето учебно заведение доц. д-р Десислава Атанасова. Във факултета работят общо 40 преподаватели, сред които е и почетният ректор и председател на Общинския съвет академик Христо Белоев. Обучаващите се студенти в бакалавърска степен са над 400, а в магистърска повече от 150. Докторантите са 30. От създаването на факултета до момента в него са се обучили над 10 000 студенти, а направените приложни изследвания са стотици. По думите на заместник областния управител разглеждането на подобна тема е от ключово значение за реализирането на устойчиво сътрудничество в сферата на образованието и науката между институциите от България и Румъния. Той отбеляза, че такова сътрудничество отдавна съществува и Русенският университет е сред основните движещи фактори в тази област.

"Благодаря на ръководството на висшето учебно заведение за възможността да посетим Аграрно-индустриалния факултет и да обсъдим възможностите за засилване на партньорството не само в чисто научен план, но и в приложен. Размяната на идеи и знания между университети, изследователски центрове и индустриални предприятия води до създаване на иновации, които решават важни обществени и икономически проблеми. Например, съвместните усилия в сферата на селското стопанство, играят съществена роля за създаването на ефективни решения и справянето с продоволствените предизвикателства, пред които се оказваме изправени все по-често“, заяви Георгиев.

Той посочи още, че подобен тип колаборация осигурява на студентите и учените достъп до разнообразие от ресурси, идеи и подходи, които подобряват както качеството на обучението, така и изследователските процеси. "Образователните институции, когато работят в партньорство с фирми от реалния бизнес, се създават възможности за внедряване на нови знания и иновации в практиката. Именно по този начин се създава т.нар. висока добавена стойност, която всъщност е базата за устойчив стопански растеж“, категоричен бе заместник областният

управител. Не на последно място той отчете и ролята на изпълнителния директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева за провеждането на днешната инициатива. От своя страна ректорът доц. д-р Десислава Атанасова също заяви, че Лили Ганчева е партньор на университета от дълги години. "Убедена съм, че тази среща ще даде началото на много нови съвместни инициативи и проекти. Партньорите от Гюргево са ни много важни, особено с влизането ни в Шенген – превърнахме се в съвместна общност, където действително можем да работим заедно“, сподели доц. Атанасова и изрази надежда, че повече млади хора ще проявят интерес за продължаване на обучението си или провеждането на специализация тук.

В заседанието участва и областният управител Драгомир Драганов, който посочи, че е крайно необходимо и важно за цялата страна да се използват най-новите научни постижения в сектора на аграрната индустрия, които впоследствие да се внедряват в реалното производство. "Шенген ни дава още по-близки контакти и възможности за взаимодействие между институциите от двете страни. Перспективи за съвместни проекти са много и ние трябва да направим така, че да се възползваме от научната работа на преподавателите в Русенския университет“, каза Драганов.

"Окръжният съвет в Гюргево и Русенският университет имат зад гърба си много проекти, които са в сферата на земеделието, извънредни ситуации и дори инфраструктурата. Изследвания, иновации, дигитализация – това са трите фактора, обединяващи двата региона“, каза заместник-председателят на Окръжния съвет Георге Добре и посочи, че изследванията в Русенския университет отразяват съвременните тенденции на деня, динамиката и влиянието на земеделието върху икономиката.

В срещата от българска страна участваха още областният управител на Силистра Илиян Великов, главният секретар на Областната администрация в Разград Михаил Тодоров, директорите на Областна дирекция "Земеделие“ Владимир Тедески и на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Юлиян Йорданов, представители на Областна дирекция на Държавния фонд "Земеделие“, както и експерти от държавни институции в сферата на земеделието и животновъдството от двете страни. Областният управител на Силистра Илиян Великов също отчете ролята Асоциация "Еврорегион Данубиус“.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Винетки 2025
Природни стихии
Хороскоп за деня
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Закупуване на самолети F-16
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: