Музика
Кулинарни
Той е роден в София, но покори Порто и Мюнхен с головете си!
Автор: Цвети Христова 09:30 / 12.08.2023Коментари (0)424
Загадката на Sofia24.bg на 12 август е свързана с бивш български футболист. Той е роден на днешната дата през 1967 година в София. Част е от знаменитото трио в ЦСКА "Емил Костадинов, Любослав Пенев и Христо Стоичков“. Един от най-обичаните български футболисти, автор на някои от най-важните голове за златното поколение на националния отбор по футбол през 90-те години на XX век.

Познахте ли го? Това е Емил Костадинов, известен с прозвището си "Екзекутора на петлите“. На 17 ноември 1993 година с негов гол секунда преди да изтече редовното време на мача България победи Франция на "Пак де Пренс" в Париж с 2:1. Припомняме, че първият гол за "лъвовете" също така беше отбелязан от Коща. Така България се класира за световното първенство в САЩ, където през 1994 година стигна до полуфиналите и четвъртото място в света.

Играе за ЦСКА (София) от 1984 до 1990 г. и отново през 1998 г. Има 119 мача и 36 гола за клуба от Борисовата градина. В периода 1990-1994 г. облича екипа на португалския гранд Порто, за който отбелязва 23 гола. През 1994 г. преминава за кратко в испанския Ла Коруня (6 мача, 2 гола), а след това (1994-1996) става футболист на германския колос Байерн (Мюнхен). Кариерата му продължава във Фенербахче, където играе в периода 1996-1997 година. Емил Костадинов е трикратен шампион на България и четирикратен носител на Купата на България с ЦСКА. През 1996 г. става единственият българин, носител на Купата на УЕФА. Костадинов бележи и един от головете за успеха на Байерн над Бордо на финала.

Той е първият българин, вкарал гол във финал на европейски клубен турнир.

Полуфиналист в Шампионската лига с  Порто (1994) и за КНК с ЦСКА (1989). С българския тим играе и четвъртфинал за КЕШ (1990). В евротурнирите за ЦСКА има 21 мача и 8 гола (7 мача и 3 гола за КЕШ, 8 мача с 4 гола за КНК и 6 мача с 1 гол за купата на УЕФА). Полуфиналист в Шампионската лига с Порто (1994) и за КНК с ЦСКА (1989), с българския тим играе и четвъртфинал за КЕШ (1990). В момента Емил Костадинов е вицепрезидент на БФС.

Има 70 мача и 26 за националния отбор на България.

Участник на финалите на две световни първенства (САЩ'94 и Франция'98) и на едно европейско (Англия'96). Футболист №1 на България за 1993 година.