Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Институцията на омбудсмана пита как ще се начислява ДДС за тока на домакинствата
Автор: Екип Ruse24.bg 16:56 / 30.05.2025Коментари (0)318
© Фокус
Институцията на омбудсмана изпрати запитване до министъра на финансите Теменужка Петкова относно това как трябва да бъде начислявано ДДС-то на електроенергията за битовите потребители. Това съобщават от пресцентъра на ведомството. 

Освен това предлага да бъде издадено и указание относно счетоводното им отчитане.

В официалното съобщение се цитират последните промени, направени в Закона за енергетиката, с които се целеше отлагане на либерализацията за битовия пазар. От институцията на омбудсмана посочват, че от 1 юли тази година се въвеждат промени в начина на образуване на цените. 

"Съгласно § 1 на ЗИД на ЗЕ, потребителите ще заплащат базова стойност на електрическа енергия за 1 МВтч и компонента от цената на крайния снабдител, която ще се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране."Цената на крайния снабдител на електрическа енергия е сумата от постигнатата средно претеглена цена по чл. 30в, ал. 1, относима към съответния краен снабдител за съответния месец, и компонента по ал. 1.“/§ 2/. Съгласно § 1 и § 3 на ЗИД на ЗЕ, КЕВР ежемесечно определя компенсация за битовите потребители, която представлява разликата между постигнатата средно претеглена цена за съответните количества, закупени от съответния краен снабдител за съответния месец, и определената от регулатора базова стойност на електрическа енергия за 1 MВтч", пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев.

Той допълва, че размерът на компенсацията може да бъде диференциран според количеството на закупената електрическа енергия и да бъде за цялото или за част от закупеното количество електроенергия от битовите крайни клиенти.

"Крайните снабдители посочват в ежемесечната фактура размера на компенсацията ..“ /§ 12/ Съгласно чл. 6, ал. 3 и чл. 37е, ал. 6 от Наредба № 1/2017 г. за регулиране на цените на електрическата енергия, издадена от КЕВР, регулаторът определя цените и ценообразуващите елементи на електрическата енергия и компенсациите без включен ДДС", подчертава Авджиев.

В друго писмо до председателя на КЕВР Пламен Младеновски главният секретар на омбудсмана препоръчва да бъде открита процедура по изменение и допълнение на Общите условия за продажба на ел. енергия на "Електрохолд Продажби" ЕАД, "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД и "ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ АД, за да се приведат в съответствие със ЗИД на ЗЕ.

"Считаме за необходимо в тях изчерпателно да бъде посочено съдържанието на фактурите, които крайните снабдители ще издават на битовите потребители след 1 юли 2025 г.", завършва д-р Авджиев.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България в еврозоната
Предаване "Цветовете на Пловдив"
Лято 2025
Санирането на сградите
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: