Цвети Пиронкова на четвъртфинал на Уимбълдън, разби 13-ата в света!
Автор: Екип Ruse24.bg 16:23 / 28.06.2010Коментари (30)787
©
Пловдивчанката Цветана Пиронкова постигна невероятен успех, като победи на осминиафинал Марион Бартоли и ще играе на четвъртифинал на най-престижния тенис турнир в света - Уимбълдън. Тя надигра французойката, номер 13 в света, с 6:4, 6:4. И в двата гейма Цвети бе по-добра от съперничката си и, макар и изненадващо, не остави съмнения в победата си. Единственият момент, в който Бартоли показа равностойна игра, бе в средата на втория сет. Тогава, след като Цвети бе повела с 4:2 след пробив, французойката изравни до 4:4.

Това е изравнен рекорд за българския тенис, след като до сега четвъртфинали на Уимбълдън са играли Мануела Малеева през 1984-а година и Катерина Малеева през 1990-а и 1992-а година. Изобщо в турнир от Големия шлем единствено Мануела Малеева е преминавала четвъртфиналите, на Откритото първенство на САЩ.

За съжаление шанса на Пиронкова да достигне полуфиналите е доста малък. Според схемата, пловдивчанката ще се изправи срещу номер 2 в света Винъс Уилямс. От 2000-а година насам американката има 5 титли от Уимбълдън. Любопитно е, че преди 4 години - през 2006-а година Пиронкова постигна една от най-големите си победи в кариерата, като надигра в първия кръг на Аустрелиън Оупън Винъс Уилямс с 2:6, 6:0, 9:7. С днешната победа Пиронкова си осигури 125 000 паунда и сериозен скок в ранглистата на УТА.