Спортните новини: Днес (11) | Вчера (2)
Сълзи от радост! България с първи медал от Олимпиадата в Токио!
Автор: Стойчо Генов 11:15 / 25.07.2021Коментари (0)521
Сълзи от радост! България спечели първи медал от олимпийските игри в Токио! Това направи Антоанета Костадинова в стрелбата на 10 м с въздушен пистолет. Нашето момиче заслужи среброто!

Българката преодоля квалификациите с шести резултат, а във финала водеше до последния изстрел, но беше изпреварена от представителката на Русия Виталина Бацарашкина. Съперничката й събра общ сбор от 240,3 точки, което е олимпийски рекорд, и заслужи златния медал. Костадинова остана на 0,9 точки след нея, а трета се нареди китайката Рансин Дзян с 218,0 точки.

За Антоанета Костадинова това е първи медал в третото й участие на Олимпийски игри. 35-годишната състезателка от Търговище има осмо място от игрите в Рио 2016 година и девето от Лондон 2012-а.

Костадинова стреля много стабилно в цялото състезание. Тя направи най-добрите си изстрели в квалификациите в последната серия и това я изкачи до шестата позиция.

За съжаление, другата ни представителка в дисциплината - Мария Гроздева, не успя да се класира за финала. Двукратната олимпийска шампионка зае 43-о място, а след надпреварата потвърди официално, че игрите в Токио ще са последното състезание в славната й кариера.

Костадинова е третата българка с медал от Олимпийски игри в стрелбата с пистолет. Другите две са Мария Гроздева и Даниела Йоргова. Освен това, Антоанета донесе първо отличие за страната ни в спортната стрелба от 17 години.

В края на юни Костадинова спечели злато на 10 метра въздушен пистолет на Световната купа по спортна стрелба в Осиек, с което показа, че се намира в отлична форма преди Олимпийските игри.